Close nav
close the mobile menu
dummy

Kedi Bakımında Kullanılan Malzemeler Neler Olmalıdır?

Kedili bir ev, hayvan severlerin çoğunun hayalidir. Hele bir de hayvan beslemeye uyum sağlayacak bir ev arkadaşınız ya da eşiniz varsa çok şanslısınız. Kedi almaya ve evde ya da yaşam alanınızda onu beslemeye karar verdiniz ama bu harika, sevimli yaratıkları nasıl besleyip bakacağınız konusunda bir takım tereddütleriniz mevcut olabilir. Biz de bugün sizlere yazımızda bahsedeceğimiz üzere bu konuda sizi bilgilendirecek, kedi bakımı hususunda ihtiyacınız olan ne ise size bunlar sunacağız. Haydi, gelin neler varmış bir bakalım!

            Edinmeniz gereken malzemelerin sizin ve kedinizin yaşamanı kolaylaştırmasını sağlayan malzemeler olduğunu unutmayın. Bu malzemeler elzem olan az ve öz malzemeler olduğunu belirtmeliyiz. İlerleyen süreçte kedinizin ihtiyaçlarına binaen arttırabileceğiniz bu malzemeler sizin ve kediniz için eğlenceli birer eşya olacak ve sizin bağınızı güçlendirecek araçlar olacaktır.

            Kedi malzemelerini edinebileceğiniz pet mağazalarının dışında internetten de satın alabileceğiniz binlerce seçenek ve satış alanı vardır. Dikkatli olup uzun bir araştırma yaptığınız da kediniz ya da kedileriniz için çok sayıda uygun seçenek arasından bütçenize yakın eşyalar alabilirsiniz.

Kediler İçin Olmasa Olmaz Malzemeler

            Gelelim kedi bakım malzemelerinde neler var? Bunlardan ilki ‘‘kum kabı’’  eğer evinizde bir kedi besleyeceksiniz, bu sevimli şeyin tuvaletini, doğası gereği bir kap içindeki kuma yapabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle onun büyük bir kap içindeki kuma ihtiyacı vardır. Bu konuda alışveriş yaparken araştırmanız esnasında piyasada birçok çeşitte muadili olduğunu göreceksiniz. Birkaç çeşidinden bahsedelim. Bunlar; etrafı kapalı olan kum kapları, bu kaplar kediniz tuvaletini yaptıktan sonra üzerini kapatma iç güdüsü olduğundan dışarıya kum sıçratabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak tasarlanmıştır, açık halde tasarlananlar, ya da kendini kedini temizleme özelliği bulunanlar gibi modelleri mevcuttur. Maddi anlamda sizin için bir külfet olmayacağını düşünüyorsanız eğer kediniz için otomatik olarak kendini temizleyen modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kum kabının yanında özel olarak üretilen bu kumlardan ve küreğinden de satın almanız gerekmektedir. Bu kumlar özel olarak koku yapmaması için tasarlanmıştır.

            Almanız gerekenlerden bir diğeri de; ‘‘mama ve su kabı’’dır. Bu kaplar dilerseniz plastik, cam dilerseniz de çelikten olabilir sizin tercihinize bağlı olarak değişebilir. İsterseniz evinizden de bir kap onların için ayırabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta bu ürünlerin kediniz için sağlıklı olması gerektiğidir. Kediniz için iki adet su kabı ve iki adet de yemek kabı ayırmanız birini yıkamanız halinde böylece, diğerini kullanmanızı sağlar.

            Kedinizi her zaman evde tek bırakamazsınız. Uzun süre bir seyahat ya da ziyaret öncesi onu bırakabileceğiniz birinin olmaması durumunda yalnız kalması sorun olabilir. Bu neden ile kediniz için ona özel taşıma çantaları almanız gerekmektedir. Taşıma çantası ya da kutusunu veterinere onu götüreceğiniz zamanlarda da bu çantaya ihtiyacınız olacaktır.

 

Kedinizin Tüy Problemi İçin

            Kediniz için elzem olan bir eşya daha! O da ‘‘tarak ve rulo’’. Kedinizin tüy dökmesinden evde bulunanlar şikâyet ediyor ya da kedinizin tüy dökme problemi olduğunu ya da olacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak bir kedi tarağı edinmeniz de yarar vardır. Ayrıca yapışkan bir maddesi olan rulo da tüy toplama açısından işiniz görecektir. Kendi koli bandınız da aynı işi görebilir. Seçim size kalmış.

            Kedilerimiz için kurduğumuz yaşam alanında bulunması gereken malzemelerden biri daha; ‘‘tırmalama çubuğu’’ kediler tırnaklarındaki fazlalıklar kurtulmak hem de kaslarını aktif tutmak ve geliştirmek amacı ile patilerini bir yerlere sürtmeye bayılırlar. Bu neden ile eğer tırmalaması için bir çubuk, ahşap materyal ya da dışı kalınca bir ip ile sarılmış çubuk olmaması halinde evinizde, herhangi bir alanı kendisine tırmalama köşesi yapacak ve sizi bu yönden üzebilecektir. Zira kimse kendinizin koltukları tırmalamamasına bir garanti veremez öyle değil mi? O halse sizin ir tırmalama çubuğu almanız yerinde bir tercih olacaktır.

            Kedinizin yaşam alanında mutlaka huzur ve rahatlık içinde bir yerde uyuması gerekir. Bu da kediler için ‘‘tasarlanmış yataklar’’ sayesinde olmaktadır. Dilerseniz bir pet mağazasından dilerseniz de herhangi bir yerden satın alarak elde edebileceğiniz sepet içine bir yastık yerleştirmeniz halinde,  kediniz kendine ait bir yatak alanı elde edecek ve burada huzurla uyuyacaktır.

            Kedinize oynaması için ‘‘çeşitli oyuncaklar’’ alabilir. Onlar ile oynarken hepsini her seferinde çıkarmadan, sırası ile bir diğer oyuncağı çıkararak onun oyuncakları unutmasını ve oyuncaklardan sıkılmamasını sağlamış olursunuz. Bu şekilde onunla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

            Kedinizin bir yöne yönlendirmek, ya da bir eşyayı kullanmasına alıştırmak istiyorsunuz. O halde ona bir ‘‘kedi nanesi’’ almalısınız. Onun bir alanda kullanılması ile kediler için ilgi uyandıran kedi nanesinin kokusu onları cezbedecek ve o alana gitmelerini sağlayacaktır.

            Son olarak kedinize ‘‘isminin yazdığı bir künye’’alarak ona sevimliliğine sevimlilik katabilir. Kaybolması halinde üzerinde yazan telefon numaranız ve adınız ile de sizin ona ulaşmanız kolaylaşacaktır. Aynı şekilde dışarıda onu gezdirmeye çıkardığınızda oldukça uzun tutacağınız bir tasma ile de onu gezdirirken bir sorun yaşamamanız gereklidir.


Anahtar Kelimeler: Bakımında Kedi Neler Olmalıdır? Malzemeler Kullanılan

İLAN EKLE!