Close nav
close the mobile menu
dummy

Kedi Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kediler bilinenin aksine aslında son derece cana yakın ve sevecen hayvanlardır. Tek istedikleri ilgi ve alakadır. Kendilerini sizin sahip olduğunuz bir hayvan değil de sanki sizin arkadaşınızmış gibi hissederler. Tek fark size karşılıksız sevgi vermeleridir. Özgürlüklerine fazlasıyla düşkün olan kediler sizin için birer kontrol edilesi yaratıklar gibi durmaktadırlar. Bu tatlı hayvanları eğitebilmek için onların birkaç özelliğini de bilmek gerekir. Size yazımızda bahsedeceğimiz gibi kedilerin eğitimi hakkında birçok bilgi ve taktiği elde edebileceksiniz.

 

Çok Fazla Kontrol Edilmek İstemezler

            Kedilerin lider olabilmek gibi bir beklentiler vardır özgürlüğüne önem veren ve kontrol edilmeyi çok da sevmeyen bu canlıları sakinliğiniz ve sevecenliğiniz ile davranışlarına yön vermelisiniz. Davranışlarını değiştirmek istediğinizde, onu zorlamak yerine ona daha cazip ve ilgisini çeken bir obje ya da yiyecek ile dikkatini farklı bir alana yönlendirmelisiniz.

            Ayrıca kediler, kendilerine bağırılmasını da asla istemezler ve bağırmanız halinde sizden uzaklaşırlar. Bu nedenle onlara bir konuda uyarıda bulunmak istediğinizde ya da onları bir şeyden uzaklaştırmak istediğinizde, onlara yalnızca uzaktan dolaylı bir uyarı verebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; eğer onlar için tehlikeli bir materyal var ise o materyali koklamaları ya da ağızlarına almaları halinde hiç hoşlanmadıkları bir yiyecek malzemesi ile o eşyayı sevmedikleri malzeme ile birleştirmelisiniz. Örneğin limon sürdüğünüz bir malzemeye bir kez dokunmaları ya da yalamaları halinde o eşyaya bir daha dokunmayacaklardır.

Fiziksel Özellikleri Sayesinde Eğitim Kolaylaşır

            Kediler ortalama 3 derece miyoptur. Yani 25 cm kadar yakını görememektedirler. Onları eğitirken biraz daha onlara uzak şekilde onunla oynayarak ona bir şeyler öğretebilirsiniz.

            Kediler, özellikle geceleri bıyıklarındaki algılayıcı sensörleri sayesinde yönlerini ve etrafındaki nesneleri algılamaktadırlar. Bu nedenle bıyıklarına dikkat edilmeli ve onları eğitirken bıyıkları sayesinde var olan yön algısını onlara farklı alanlarda kullanmaları için verilebilir.

            İşitme yetenekleri kedilerin bizden çok daha üstün olduğu bilinmeli ve onun eğitiminde bu özelliği dikkate alınmalıdır. Sizin komutlarınızı duymak konusunda bir sıkıntıları olması mümkün değildir. Eğer böyle bir sıkıntı duyuyorsanız. Muhtemelen kediniz sizi dinlemeyi pek sevmiyor ya da kulakları ağır işitiyor olabilir veteriner hekime götürmenizde yarar var.

            Kedilerin bıyıkları onların eğitime hazır olup olmadıkları konusunda size ipucu verebilir. Nasıl mı? Eğer kedinizin bıyıkları dik ve karşıya uzanıyorsa bu her an harekete hazır bir hali var demektir. Eğer yana yatık bıyıkları varsa dinlenmek istediğini gösterir ki bu vaziyette eğitime biraz ara verseniz iyi olur. Eğer bıyıklar yanlarda ama yapışık vaziyette ise korkmuş bir kediniz var demektir. Onu sakinleştirseniz iyi olur.

Kedi Eğitimi Nasıl Yapılır

Aynı zamanda kulakları ile de sizin ile sözsüz iletişim kurarlar. Eğer kulakları size dönük vaziyette ise sizin komutlarınızı duymak istiyor ve eğitime hazır demektir. Fakat kulakları arkaya yatık vaziyette ise her saldırganlaşabilir durumdadır. Dikkatli olmanızda yarar var.

            Eğer kediniz fazlasıyla kuyruğunu hızlı bir biçimde sallıyorsa, bu huzursuz ve kızgın da olabileceği anlamına gelmektedir. Bu esnada eğitim için hazır ve nazır bir kediniz yok demektir. Dikkat edin.

            Eğitimlerin ortalama 15 dakika kadar olması gereklidir. Her beş dakika da eğer oyunlarda kesintiler yaşanırsa bu kedide davranış bozuklarına yol açacak ve öğrenmesi gecikip negatif etkilenecektir.

            Kedinizin daha uyum sağlaması ve ortama alışması eğitimlerde sakin kalması için ona kedi otu yedirip koklatmalısınız.


Anahtar Kelimeler: Kedi Olmalıdır? Eğitimi Nasıl

İLAN EKLE!