Close nav
close the mobile menu
dummy

Kedilerde Tırnak Bakımı İncelikleri

Kedilerin tırnakları fiziksel olarak şu şekildedir; ön ayaklarda beşer arka ayaklarında ise dörder parmağı vardır. Bu parmaklarında da tırnakları vardır. Kedi patileri esnek ve serttir de. Kedilerin tırnakları onlar için çok önemlidir. Çünkü kedilerin tırnakları kendilerini korumaları ve tırmanmaları için yaratılmıştır. Bunun için kedilerinize birer tırmalama aparatı almanız gerekir. Bu tırmalama aparatını tırmalayarak tırnaklarını törpüler ve kaslarını geliştirirler.

 

Kedilerin Tırnaklarını Kontrol Edin

            Kedilerinizin patilerini kontrol etmeniz gerekir. Çünkü bazen kediler fazlasıyla patileri ile ilgilenip onları çekiştirebilirler. Bu orada kalan toz pislik vs için yapılan bir harekettir. Sizde bu sürece gözlemlerinizden sonra katılabilirsiniz. Kediniz için bu tırnak kenarlarında kalan yabancı cisimcikler onun patilerinde ağrıları ve apse gibi yaralara yol açabileceği için ona yardımcı olmalı ve temizliğinde dikkat etmeniz gerekmektedir.

            Evde yaşayan kedinizi tırnakları kesilmelidir. Çünkü doğada oldukları gibi tırnaklarını kullanıp törpüleyebilme imkanları pek yoktur. Düzenli kesmemeniz halinde geriye doğru kıvrılarak kedinizin tırnaklarında batıklara neden olabilmektedir.

 

Tırnakların kesiminde dikkat edilmesi gerekenler

            Tırnaklar öncelikle yapıları gözlemlenerek onu bu işleme alıştırarak, dipten pembe dokuya yaklaştırmadan, 3mm kadar dışarıdan kesilmelidir.  Alıştırma sürecinde, bu yaklaşık iki ya da üç gün kadar sürebilmektedir, onu ürkütmemeye özen gösterin. Tırnak makasını görmeye alıştırın. Tırnaklarını tutup sevmeye çalışın ve onun patisini aşağı doğru bastırın, bu hareketin amacı kedinin içerde olan tırnaklarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu şekilde her tırnak için bunu tekrarlayın. Veteriner hekiminizin tavsiye etmiş olduğu tırnak makası ile bu işlemi yapın.

            Bu işlemi kediniz hafif uykulu iken de yapmanız sizin için kolay olacaktır. İlk önce işaret parmağı denilen yerden başlamalısınız. Ardından ona bir ödül verip onu okşamalısınız ki tedirgin olabileceği bir alan oluşturmayın. Tüm tırnakları aynı anda kesmenize gerek yoktur. Eğer kediniz rahatsız olmuşsa, onu fazla tedirgin edip zorlamaktansa biraz alışmasına izin vermelisiniz.

            Kedinizi asla zorlamadan bu işlemi yapmaya özen gösterin. Ve arkada ayaklarındaki tırnakları kesmeyin. Kedilerinizin arka tırnaklarını kesmeniz onun yüksek bir yerden düşmesine ve dengesini sağlayamamasına neden olabilmektedir.  Zaten size zarar verecekleri ya da eşyaları çizebilecekleri tırnaklar ön ayaklarda bulunmaktadır. Kesme süresini uzatmak için de mutlaka evde tırnaklarını törpüleyeceği bir tırmalama aparatı bulundurun.

            Kedilerin bakımların esasında sorumluluklarının yanında zevkli ve eğlencelidir. Size güvendikleri andan itibaren karşılıksız sevgileri ve ilgileri, kendi bakımlarında sevgi ile öğrendikleri her şeyi yaparak, size yardımcı olacaklardır.


Anahtar Kelimeler: İncelikleri Bakımı Tırnak Kedilerde

İLAN EKLE!