Close nav
close the mobile menu
dummy

Sevimli Exotic Shorthair Kedileri Hakkında Her Şey

Çocuklarla arası çok iyi olan exotic shorthair zeka bakımından da gelişmiş bir hayvandır. Hareketlilik bakımından da oldukça zengindir. Bakım ihtiyacı olarak da oldukça geniş zengin içeriğe sahiptir. Oyunculuk ve eğitilebilirlik açısından da oldukça gelişmiştir. Muhteşem derecede sevimli olan, görenleri büyüleyen exotic shorthair çocuklar için de ideal bir arkadaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Exotic shorthair fiyatları da değişmektedir. İran kedisinin türü olan exotic shorthair ırk bakımından da kısa tüylü bir versiyona sahiptir. İlk defa 1950 senesinde üretilen bu ırk Amerikan Shorthair ve İran kedilerinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış bir ırktır.

 

Tarihleri Hakkında Bilgiler

 

Araştırmalara konu olan kedilerin genetik açıdan özellikleri Burmese ve Russian Blue kedilerine aşırı derecede benzemektedir. Exotic shorthair nereden alınır diyenler için petshop araştırılabilir. Yeni bir tür olarak kabul edilmemektedir. 1967 senesinde ırk olarak kabul edilmiştir. 1979 senesinden itibaren Exotic Shorthair kedileri tüm dünyada da resmi olarak tanınmaya başlanmıştır. İran kedisinden daha meraklı olan kedi dişi olanlara göre daha da sevimli görüntüye sahiptir.

 

Fiziki Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler

 

Kedi ırkının ağırlıkları da 3 kilodan 7 kiloya kadar değişebilmektedir. Ortalama boyda kabul edilen kediler çok da fazla büyümemektedir. Exotic Shorthair kedileri ise 8-15 sene arasında değişen yaşam süresine sahiptir. Exotic shorthair besleyenler özelliklerini de iyi bilirler. Cana yakın yapısı ile tanınan kedi tombul görüntüsüyle de hareketli ve atletik yapıya sahiptir. Kucakta oturmaktan hoşlanan kedi her anını oynayarak geçirmektedir. Mutlaka yeteri kadar oyuncak sunulması da önemlidir.

 

Exotic Shorthair Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Bakım ihtiyacı bakımından zahmetli kedinin tüyleri her hafta taranma ihtiyacı duymaktadır. Birçok kedi tipinin aksine aylık şekilde banyo yaptırılması önerilmektedir. Banyodan sonra kedilerin iyi şekilde kurulanması gerekmektedir. Exotic shorthair beyaz renkte de olabilmektedir. Kedilerin renklerinin de hemen hemen her çeşidi bulunmaktadır. Banyo ardından sıcak olmaması şartı ile kurutma makinesi kullanılabilir. Kediler saç kurutması makinesiyle kurutulduğunda hasta olmamaktadır. Çocuklarla, köpeklerle, kedilerle de iyi şekilde anlaşmaktadır.


Anahtar Kelimeler: Şey Hakkında Her Exotic Kedileri Sevimli Shorthair

İLAN EKLE!