Close nav
close the mobile menu
dummy

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Ailenize yeni bir köpek yavrusunun katılması harika bir haber olabilir; bu küçük dostumuz ailenize neşe ve sevinç katacaktır ancak aynı zaman da biraz da sorumluluk taşıyacaklardır. Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi belki de köpeğinize vermeniz zorunlu olan ilk eğitimdir.

Tuvalet eğitimi köpek sahiplerinin üzerine düşen büyük bir sorumluluktur ve ister yetişkin bir köpek ister yavru bir köpek sahiplenin onları nasıl eğitebileceğinizi bilmeniz gerekir. Yavru köpeğinizin kendini kontrol etmeyi öğrenmesi gerekir bunun dışında söz konusu eğitim ikinizin arasındaki bağı kuvvetlendirmek için bir fırsattır.

Köpeğimin Tuvaleti Olduğunu Nasıl Anlarım?

Tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için öncelikle köpeğinizin tuvaleti olduğunu vaktinde anlamanız gerekir. Köpeğinizin tuvaleti olan ana zamanlar; uyandıkları zaman, yemek sonrası, yatmadan önce ve gün içinde yalnız bırakıldıktan sonraki zamanlardır.

Köpeğinizin tuvaleti olması durumunda sergileyeceği davranışlar:

  • Yerinde duramamak
  • Etrafı koklamak
  • Çömelmeden önce daire çizmeye başlamak

Köpeğimin Tuvalet Eğitimini Nasıl Veririm?

Köpeğinizin tuvaleti olduğunda nasıl davranabileceğinden bahsettik, şimdi de köpeğinizin tuvalet eğitimini nasıl gerçekleştireceğinizden bahsedelim.

Yavru köpeklerde tuvalet eğimi esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Onları her seferinde götürebileceğiz bir tuvalet yapma noktasına götürün, ve doğru yere gittiklerinde onları ödüllendirin.
  • Tuvaletlerini yapmaya başladıklarında doğru davranışla ilişkilendirilebilecek bir komut bulun.
  • Tuvaletini doğru yere yapması durumunda onu mama veya oyun gibi çeşitli şeylerle ödüllendirin.
  • Köpeğinizi gezdirin veya içeri girmeden önce onunla biraz oynayın.
  • Köpeğinizin yanlış yere gittiğini fark ederseniz onu sakince uyarın.

Not: Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi her zaman çok kolay geçmeyebilir, eğer köpeğinizin tuvalet eğitimi çok kolay geçmezse ve köpeğiniz dışkısını eve yapmak konusunda ısrarcı davranırsa köpeğinizi asla cezalandırmayın. Köpeğinizi cezalandırmanız durumunda köpek bu cezanın ardında yatan sebebi anlayabilecek bilince sahip olmadığı için korkabilir veya kafası karışabilir.

Köpeğiniz tuvalet eğitimi esnasında istenmeyen durumlar (eve veya uygun olmayan yerlere dışkı bırakması) elbette yaşanacaktır, bu çok normaldir; her canlı öğrenmek için süreye ihtiyaç duyar. Yavru köpeklerde tuvalet eğitiminde dışkın istenmeyen bölgeye bırakılması durumunda söz konusu bölge uygun bir şekilde dezenfekte edilmelidir ve bölgede dışkı kokusundan eser kalmamalıdır, eğer dışkı kokusu çok az bile olsa kalırsa (ki köpeğinizin burnu sizinkinden hassas olabilir) tekrar oraya dışkı yapma şansı artar ancak koku ortadan kalkarsa bu şans da azalır.

Köpeğiniz tuvaletini kurallara uygun yaptığı her defa onu ödüllendirin bu söz konusu hareketi benimsemesine ve sonunda tuvaleti olduğunda dışarı çıkmak istediğini size kendi belirtmesine sebep olacaktır.

Köpeğime Tuvalet Eğitimi Vermeyi Başaramıyorum

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi için vaktiniz yoksa veya bu konuda kendinizi yeterli görmüyorsanız endişelenmenize gerek yok bu normaldir; pek çok köpek sahibi bu konuda afallayabilir özellikle de ilk denemeleriyse, veterinerinize danışarak veya internetten bir araştırmayla (veteriner köpeğinizin mizacını bildiği için veterinerinize danışmanız daha çok önerilir) köpeğinize tuvalet eğitimi ve istediğiniz diğer başka eğitimleri belli bir ücret karşılığında verebilecek köpek akademileri veya özel eğitmenler bulabilirsiniz.

KAYNAK= https://kopekyavrusu.com


Anahtar Kelimeler: Yavru Eğitimi Köpeklerde Tuvalet

İLAN EKLE!